ВИПРАВЛЕННЯ НЕПРАВИЛЬНОГО ПРИКУСУ ЗУБІВ У ДОРОСЛИХ

Пацієнти, які звертаються за кваліфікованою допомогою до медиків, не завжди знають, що таке правильний зубний прикус і в якому разі з ним треба щось робити. Водночас виправлення прикусу зубів у дитини має таке саме важливе значення, як і в підлітка та дорослої людини. Раніше вважалося, що в дитини можна виправити неправильний прикус, поки зубний ряд ще не сформований. Проте наука не стоїть на місці. Нині боротися з проблемою і перемогти можна в будь-якому віці. Просто виправлення прикусу зубів у дітей – завдання більш легке, ніж виправлення прикусу в дорослих. Фахівець може як скорегувати правильний прикус зубів у дітей, так і добитися правильного прикусу в дорослих. Вирівнювання прикусу «покладено на плечі» ортодонтів і ортогнатичних хірургів. Для лікування прикусу в арсеналі цих фахівців існує безліч методів. Але про все по порядку.

Види прикусу. Що таке правильний прикус?

Класифікація прикусу фахівцями вводить у панічний стан не одне покоління пацієнтів. Якщо без жартів, то, доклавши трохи зусиль, розібратися в термінах все-таки можна. Правильний, або фізіологічний, прикус зубів – це коли у спокійному стані щелепи змикаються правильно, тобто без порушень і відхилень, які заважають жуванню і ковтанню.

Правильний прикус

Виокремлюють ортогнатичний прикус – так буває, коли верхні зуби не більше як на третину перекривають нижній ряд. І зуби розташовуються близько один до одного, без щілин.

Ортогнатический прикус

Буває так, що щелепа висунута, але змикання зубів не порушене, це прогнатичний прикус..

Прогнатичний прикус

Також серед правильних прикусів ортодонти виокремлюють прямий прикус, коли зубні ряди розташовуються паралельно. Тобто, якщо ваші зуби щільно прилягають один до одного і різці спереду прикривають нижній ряд не більше як на третину, – у вас нормальний прикус, тобто правильний. Однак тих, хто може похвалитися, що має ідеальний прикус, – одиниці.

Неправильний прикус у дорослої людини

Правильний прикус зубів у дорослої людини або ж його порушення залежать від багатьох складових. «Зіпсувати» ортодонтичний прикус здатні спадковість, вплив негативних чинників під час вагітності й навіть шкідливі звички смоктати палець, пустушку або будь-який інший предмет. Неправильний прикус може сформуватися в дитини з неправильною поставою. Його виявляють у дітей, які часто хворіють, особливо з порушеннями носового дихання. Такі порушення провокують неправильний розвиток нижньої щелепи. І проблема тут не тільки в естетиці. Неправильний прикус загрожує порушеннями в роботі багатьох органів. Тому неправильний прикус зубів у дітей, як і неправильний прикус у дорослих, потрібно виправляти.

За статистикою, понад 30% людей мають патологічний прикус. Відгуки пацієнтів на форумах в інтернеті свідчать про те, що, крім естетичних порушень, неправильний прикус відображається на зовнішності й навіть на якості мови. Це пов'язане з тим, що скроневий суглоб під час жування постійно перебуває під навантаженням.

Розрізняють дистальний прикус – коли верхні зуби значно виступають над нижніми, а різці зовсім не контактують один з одним або трохи стикаються.

Дистальний прикус

Мезіальний прикус або нижній прикус, зовні виглядає як запала губа вгорі та коротка щелепа внизу.

Мезіальний прикус

Різновид (підтип) мезіального прикусу – прямий прикус, коли зуби змикаються край у край. Прямий прикус небезпечний підвищеним стиранням зубів.

Прямий прикус

Є також глибокий прикус – коли верхні різці більш як наполовину прикривають зуби внизу. При цьому часто травмується слизова, швидко руйнуються передні зуби.

Глибокий прикус

Зворотний глибокий прикус – різновид глибокого прикусу, коли нижні різці більш як наполовину прикривають верхні зуби. При цьому часто травмується слизова, швидко руйнуються передні зуби.

Зворотний глибокий прикус

Істотно порушує дикцію, викликає проблеми з травленням і навіть утруднює дихання перехресний прикус – коли зуби заходять один на одного у фронтальній частині щелепи, а також із боків.

Перехресний прикус

Складний у лікуванні та навіть небезпечний – це відкритий прикус, коли зубні дуги не мають контакту. Тоді м'язи обличчя взагалі не розслабляються. Це порушує дикцію, роботу органів дихання. Згодом у таких людей подовжується нижня третина обличчя. Розрізняють два види відкритого прикусу. У пацієнтів зустрічається передній прикус – це коли між фронтальними зубами зовсім немає контакту, і набагато рідше – бічний прикус, коли контакт відсутній між жувальними зубами зверху і знизу.

Відкритий прикус

Щоб виправити прикус нижньої щелепи, а також скорегувати прикус верхньої щелепи, потрібно звернутися до фахівця. Пам'ятайте, якщо нижня щелепа у вас видається вперед, зуби вгорі та знизу зовсім не контактують або більш як наполовину перекривають один одного, – похід до ортодонта є обов'язковим. Тому що це стосується не тільки краси вашого обличчя, посмішки та вимови. Тривалі порушення згодом провокують стирання емалі, карієс, запальні захворювання зубів та ясен і навіть розташованих поблизу суглобів. Крім того, з часом, якщо прикус не поліпшувати, підключаються різні захворювання шлунково-кишкового тракту, викликані неправильним відкушуванням або неякісним жуванням. Саме тому неправильний прикус обов'язково потрібно корегувати в будь-якому віці.

Особливості прикусу в дітей

Прикус молочних зубів – це основа для правильного росту постійних зубів. Правильне формування прикусу та його своєчасне корегування – це профілактика розвитку серйозних аномалій і багатьох естетичних проблем у дорослому віці. У процесі росту щелеп і зміни зубів з молочних на постійні відбувається зміна прикусу.

Молочні зуби

Починаючи з шести місяців, у період інтенсивного росту молочних зубів, формується тимчасовий прикус. Він має багато характерних особливостей. У дитини не 32, а всього 20 зубчиків. Коронка молочного зуба з добре вираженою шийкою, зубний ряд значно ширший і коротший. Змінний прикус – це коли в ротовій порожнині дитини одночасно присутні молочні та корінні зуби. Зазвичай так відбувається після шести років і аж до тринадцяти. Далі, незважаючи на наявність усіх 32 зубів, кістки щелепи в людини ще продовжують рости до 19–25 років. А отже, характеристика прикусу може змінюватися. Наприклад, у корекції порушень дитячого прикусу важливим параметром є висота прикусу, тобто відстань між зімкнутими зубами. При нормальному розвитку подій, коли щелепа росте як потрібно, відбувається підвищення прикусу. Важлива умова майбутнього здоров'я людини – правильний прикус зубів у дитини. Відгуки дорослих пацієнтів свідчать про те, що своєчасна корекція відхилень у формуванні верхньої та нижньої щелеп, тобто усунення аномалій прикусу, зменшує тривалість лікування, а також його вартість. Адже найчастіше у маленьких пацієнтів порушення прикусу виправляють менш складними конструкціями, і до хірургічного лікування справа доходить рідко.


До початку лікування, дівчинка, 8 років, II клас по Енглю, 2-й підклас


У процесі лікування з використанням апарату Twin Block


Результати лікування через 7 місяців


Віддалений результат лікування через 12 місяців з моменту завершення лікування

Методи виправлення прикусу

Корекція прикусу на нинішньому етапі розвитку медицини має безліч варіантів, починаючи з брекетів, закінчуючи оперативним втручанням. Відрізняється і ціна методів його лікування. Є знімні та незнімні апарати для корекції. Знімати можна капи, пластинки, трейнери. Не можна самостійно зняти брекети і пластинки. Вони встановлюються на багато місяців, і людина періодично відвідує лікаря ортодонта, який за допомогою спеціальних інструментів регулює силу і напрям тиску апарату. Який саме апарат для виправлення прикусу обрати, визначається на прийомі у фахівця. Пальма першості залишається за брекет-системами. Виправлення прикусу брекетами має свої переваги і недоліки. Пацієнти, які бажають вирівняти зуби за допомогою брекетів, повинні знати, що виробляють ці пристосування з різних матеріалів. Наприклад, класикою є металеві системи. Їх установлюють найчастіше.

Брекети

Щоб добитись ефекту злиття із зубами, зробити їх непомітними, виготовляють металеві брекети з білим тефлоновим покриттям..

Виды брекетов

Керамічні брекети – також достатньо популярні завдяки тому, що є малопомітними – їх колір схожий на емаль зубів. Вони менш міцні, ніж металеві, але технологія їх установлення допомагає подолати цей недолік. На жаль, вони часто псуються від їжі та напоїв і навіть від сигаретного диму. Такі самі недоліки є у пластикових брекетів.А ще пластик швидко ламається, проте коштує значно менше від інших. Тому в деяких випадках вони є варіантом вибору, і для недовгого носіння ортодонт може їх порадити Сапфірові брекети - виготовлено із сапфірів, які вирощені штучно. Вони схожі за кольором на керамічні, але їх вартість значно вища. Є також титанові – вони гіпоалергенні, тож, якщо у пацієнта в анамнезі є алергії, то, найімовірніше, фахівець порекомендує встановити саме титан. Єдиний недолік таких брекет-систем – вони помітні на зубах. Щоб заощадити кошти, ортодонти порадять комбіновані брекети. Вони кріпляться таким чином, щоб на видних місцях були сапфірові або ж керамічні частини, а на жувальних зубах – металеві конструкції. Також розрізняються брекет-системи за способом установлення на зубах. Якщо апарати кріплять ззовні, то називають вестибулярними, якщо встановлюють всередині зубного ряду, то це лінгвальні. Останні значно дорожчі від вестибулярних, встановлювати їх складніше, як і звикати до їх носіння. Залежно від кріплення брекет-системи поділяють на лігатурні, в яких дуга з'єднана з брекетами, і безлігатурні, оснащені фіксаторами і різними замочками. Лікування за допомогою брекет-систем може тривати кілька років.

Вестибулярні та лінгвальні брекети

Проте прикус можна скорегувати без брекетів. Інший метод виправлення ортодонтичних недоліків - трейнер для прикусу, або ж капа, правда, у нього трохи вища вартість. Це знімна конструкція, яка допомагає постійним зубам прорізатися правильно, ставить язик дитини в потрібне положення при ковтанні, привчає м'язи обличчя до потрібних рухів при жуванні, і так стимулює правильний розвиток усієї щелепи. Спочатку призначаються м'які трейнери, і тільки після привикання маленького пацієнта лікар мінятиме жорсткість апарату. Силіконова капа виглядає, звичайно, більш естетично, спричиняє менше незручностей при носінні, не потребує такого частого відвідування фахівця, як брекети, її легко зняти і почистити.

Трейнери для прикусу

Також у дітей застосовуються пластини для прикусу. Тут теж є свої показання. Ці конструкції бувають знімними і незнімними. Зустрічаються пластмасові, а також виготовлені з дроту. Вони закріплюються на зубах дужками або спеціальними гачками. Пластина м'яко давить на певну ділянку, і це допомагає зубам ставати правильно. Такі конструкції, як і брекети, через певний час підкручують, щоб дозовано збільшувати силу тиску на зуби. Пластину рідко застосовують у дорослих, тому що вона не вирівнює зуби, а просто не дає їм рости неправильно. Вирішальне значення у виборі методу корекції мають, звичайно ж, зручність для маленького пацієнта, а також ціна методу.

Пластинки для прикусу

Незважаючи на те, що проблеми з прикусом починаються в дитинстві, до спеціалізованих клінік звертаються і дорослі пацієнти. Одні з них не звернулися у свій час до ортодонта, інші втратили «стрункість» зубів під дією різних факторів і хвороб. У дорослих також застосовують брекет-системи і капи. Для кожної конструкції є свої показання. Знімні капи стануть чудовим вибором для пацієнтів, схильних до алергії, а також людей публічних професій. Встановлюються вони легко і безболісно, звикання проходить швидко. Елайнери красиві, естетичні, зручні, зроблені з безпечного пластику, не викликають алергії, прості в догляді. На жаль, такі капи не зможуть допомогти при значних порушеннях прикусу, вони виправляють тільки незначні дефекти, наприклад: треми, ротації, перехресний прикус, скупченість зубного ряду. Ще один істотний недолік, який має капа для прикусу, – висока ціна.

Елайнери для прикусу

Водночас виправити прикус у дорослого не так просто, адже зубний ряд уже давно сформований. Виправлення прикусу зубів у дорослих відбувається інакше, ніж виправлення прикусу зубів у дітей. У дорослому віці щелепа вже не росте, тому форма прикусу не змінюється. Лікарі часто рекомендують таким пацієнтам хірургічне виправлення прикусу. Відгуки ортодонтів – на боці хірургії, якщо консервативне лікування виявилося неефективним і зубний ряд після багатьох місяців корекції повертається в колишнє, неправильне, положення.


Фото пацієнта ДО і ПІСЛЯ

У таких випадках пацієнту проводитися операція з виправлення прикусу. Вартість такого лікування трохи вища від консервативних методик. Оперативні втручання, мета яких – виправити неправильний прикус зубів у дорослої людини, є малоінвазивними, проводяться через ротову порожнину і не залишають шрамів на обличчі. Хірург може виправити навіть найбільш безнадійне порушення прикусу, повернути кістки щелепи на їх фізіологічне місце. Тому при поганому відклику на апаратні методики дорослим рекомендують хірургічне лікування в ортогнатичного хірурга. За хірургію голосують і численні відгуки пацієнтів, адже результат видно відразу. Ортогнатична хірургія сьогодні – це нормалізація прикусу, відновлення естетики обличчя, повернення здоров'я і підвищення якості життя. Чи потребує прикус пацієнта корекції та яким саме методом скористатися, ви можете дізнатися тільки під час консультації з фахівцем у нашій клініці.

Дізнайтеся історії пацієнтів, яким вже допомогла ортогнатичному хірургія
Виправлення неправильного прикусу і помилок ортодонта, Україна, Київ, 28 років
На консультацію щелепно-лицьового та ортогнатичного хірурга нашої клініки А.В. Дубнова за направленням свого лікуючого ортодонта прийшов дуже сором'язливий юнак. «У дитинстві я потрапив до поганого фахівця, який видалив мені ікла і звузив верхню щелепу, тепер моя верхня щелепа менша від нижньої, і я не можу нормально жувати», – випалив він із порога. В Артема діагностовано справа I клас за Енглем, зліва II клас за Енглем, гіпоплазію (недорозвинення) верхньої щелепи, відсутність трьох зубів: 43,13 і 23.
Артем Київ, 28 років
 Ортогнатичнна операція фото ДО і ПІСЛЯ, паціент Юліїя, 25 лет, Киів
На консультацію до ортогнатичного хірурга нашої клініки А.В. Дубнова прийшла миловидна, але сумна дівчина. «Я завжди знала, що в мене неправильний прикус, – почала розповідь Юлія. – Моя нижня щелепа попереду верхньої, у мене несиметричне обличчя, підборіддя стирчить уперед і виглядає як злісний бабусин вайп... Батьки мене ніколи до лікарів не водили, тому до стоматолога я потрапила років у 18–19 самостійно. При цьому я завжди помічала, що моя посмішка відрізняється від тієї, що ми бачимо на ідеальних картинках, але мені хотілося просто наблизитися до норми. Спочатку мене бентежила діастема між верхніми зубами, думала, що її виправлять брекети, але ортодонт мені відразу ж сказав, що в моїй ситуації тільки брекети не допоможуть, потрібна операція...» Випадок Юлії – це один із тих рідкісних випадків, коли людина прийшла до нас із повністю сформованим рішенням зробити ортогнатичну операцію. У Юлії діагностовано III клас за Енглем, гіпоплазію (недорозвинення) верхньої щелепи, зміщення центральної лінії нижньої щелепи вліво, зміщення центральної лінії верхньої щелепи вправо, зворотне перекриття, нестачу експозиції верхніх різців, нестачу підтримки верхньої губи і виражене підборіддя.
Юлія Київ, 25 років